Skip to main content

Jesteś mieszkańcem Lublina i zastanawiasz się gdzie wyjechać na weekend? Sprawdź nasze propozycje!

Lubelskie to jedno z najpiękniejszych województw Polski zachwycające ilością zabytków oraz pięknem dziewiczej natury, które możemy podziwiać dzięki licznym lasom, jeziorom i wąwozom. Mieszkańcy Lublina często nie zdają sobie sprawy, jak wiele atrakcji turystycznych czeka na nich zaledwie kilka kilometrów od ich miasta, dlatego przygotowaliśmy dla nich specjalny poradnik przestawiający miejsca, które warto odwiedzić, wybierając się na weekendowy wyjazd. Jeśli jesteś mieszkańcem Lublina, koniecznie przeczytaj dalszą część tego krótkiego tekstu!

Gdzie na wycieczkę w okolice Lublina?

Dlaczego Lubelskie to idealny kierunek na weekendowy wypad?

Województwo lubelskie to wciąż niedoceniany region Polski, który sprawdza się idealnie zarówno na krótkie, weekendowe wypady, jak i na dłuższe wakacje. Nieświadomi wyjątkowego piękna tkwiącego w tym regionie mieszkańcy Lublina poszukują coraz to odleglejszych miejsc wakacyjnego odpoczynku, nie zdając sobie sprawy, jak wiele może im zaoferować ich najbliższa okolica. Znajdziemy tu nie tylko ogromną liczbę zabytków, starych budowli i ruin, które pamiętają czasy królów, ale również miejsca takie jak gospodarstwa turystyczne i wyjątkowe hotele, które pozwalają wyciszyć się i odpocząć na łonie natury.

Propozycje na weekendowy wyjazd w okolice Lublina

1. Leśniczówka Kryńszczak – uroki lubelskiej wsi

Osoby poszukujące prawdziwego odpoczynku powinny koniecznie sprawdzić adres Agroturystyka Leśniczówka Kryńszczak woj. Lubelskie, czyli miejsce, które urzeka spokojem i pięknem lubelskiej wsi. Ten zabytkowy drewniany budynek dawnego Dworu Namiestnikowskiego został adaptowany tak, by pomieścić aż 24 gości pragnących relaksu i wyciszenia na łonie natury. Ogrodzona posesja o powierzchni ok. 1 ha to raj dla dorosłych i dla dzieci z prywatnym basenem, ruska banią, sauną, dużym placem zabaw oraz ogromną ilością zieleni. Sporą atrakcją Leśniczówki Kryńszczak jest również zagroda ze zwierzętami, takimi jak konie, kucyki, kozy oraz psy i koty.

Leśniczówka Kryńszczak  znajdująca się między dwoma dużymi miastami, czyli 100 km od Warszawy i Lublina, to idealne miejsce na weekendowy wyjazd, które sprawdzi się przez cały rok. W artykule „Jesień w agroturystyce Leśniczówka Kryńszczak — wybierz się na grzyby, na rower, zażyj leśnych kąpieli” przeczytasz o wszystkich atrakcjach tego gospodarstwa agroturystycznego, które czekają na gości po sezonie letnim. Co więcej, Leśniczówka Kryńszczak to doskonała baza wypadowa bowiem okolica tego miejsca sprzyja wycieczkom rowerowym oraz wodnej rekreacji. Nieopodal Leśniczówki znajdziemy takie atrakcje jak Leśny Rezerwat Jata czy zalew Zimna Woda z kompleksem wodno-rekreacyjnym.

Agroturystyka Lubelskie - Gospodarstwo agroturystryczne Leśniczówka Kryńszczak 100 km od Lublina

2. Nałęczów Zdrój – najsłynniejsze polskie uzdrowisko

Nałęczów Zdrój, czyli jedno z najpopularniejszych krajowych uzdrowisk specjalizujących się w leczeniu chorób układu krążenia i serca znajduje się jedynie 25 km od Lublina. Panujący w tym miejscu mikroklimat jest w stanie samodzielnie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi lub zmniejszyć dolegliwości związane z chorobami serca, dzięki czemu miejscowość corocznie odwiedzają setki tysięcy turystów z całego kraju. Ciekawym punktem wycieczki do Nałęczowa może być również wizyta w pijalni wód mineralnych.

Jednak Nałęczów to nie tylko uzdrowisko, ale również ciekawe zabytki i budownictwo. Miasteczko znane jest ze swojej wyjątkowej willowej zabudowy powstałej głównie pod koniec XIX wieku. Miejscowość ta to również piękny Park Zdrojowy oraz Muzeum Bolesława Prusa i Chata Stefana Żeromskiego, które będą atrakcją dla wszystkich entuzjastów polskiej literatury i historii.

Nałęczów - punkt warty odwiedzenia w pobliżu Lublina

3. Kazimierz Dolny oraz Mięćmierz – klimat zabytków i zapierające dech w piersiach wąwozy

Kazimierz Dolny to jedna z największych atrakcji Lubelszczyzny, jednak okazuje się, że nie każdy mieszkaniec Lublina zwiedził to urokliwe miejsce. W sezonie letnim znajdziemy tu kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych, takich jak, chociażby Festiwal Filmowy Dwa Brzegi, a Rynek tętni tu życiem o każdej porze dnia i roku. Kazimierz Dolny to również wyjątkowe zabytki, takie jak wspomniany wcześniej Rynek, a także baszta, czy runy zamku. Pasjonaci przyrody powinni koniecznie sprawdzić wąwóz lessowy umiejscowiony na obrzeżach miasta.

Z kolei Miećmierz to miejsce dla osób pragnących prawdziwej ciszy i odosobnienia, nazywane również żywym skansenem. Znajdziemy tu dawną osadę flisacką z budynkami pokrytymi strzechą, pełniącą funkcję domków letniskowych. Spokój, brak tłumów i powolne wiejskie życie to wszystko, czego potrzeba do zaznania prawdziwego relaksu i detoksu od hałasu dużego miasta. 

Kazimierz Dolny - miasto pełne zabytków

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze komentarze
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem szkła w aranżacji sypialni... Strasznie ciekawe rozwiązanie 😲 Rzeczywiście perspektywa ...
Ja już mam klimatyzator u siebie w domu, ale teraz żałuję, że nie trafiłam na ...
Magdalena 2 miesięcy temu Moc pompy ciepła - jakie ma znaczenie?
Wydaje mi się, że rzeczywiście powinno powierzać się fachowcom obliczenie mocy pompy ciepła. Człowiek, który ...
Ostatnio zaczęłam zauważać coraz większe "bum" w Internecie na minimalizm w wystrojach wnętrz. To już ...
Ciekawy artykuł! Podkreślenie znaczenia dopasowania systemu ERP do indywidualnych potrzeb firmy jest kluczowe. Warto też ...