Skip to main content

Czym kierować się przy wyborze desek elewacyjnych?

Wśród produktów, pozwalających na nadanie naszemu domostwu efektownego wyglądu, deska elewacyjna zajmuje niewątpliwie jedną z czołowych pozycji — zarówno wówczas,  gdy pod uwagę weźmiemy możliwe do osiągnięcia rezultaty, jak i wtedy, gdy uwzględnimy popularność tego rozwiązania. Wyroby te stanowią jednak grupę bardzo zróżnicowaną, a wybór spośród nich modelu, który idealnie spełni nasze oczekiwania, nie jest łatwy.

Deska elewacyjna — jakie jej typy można wyróżnić?

Deska elewacyjna — jakie jej typy można wyróżnić?

Wybór odpowiednich desek elewacyjnych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności fasady budynku. Jak możemy przeczytać w artykule Deski elewacyjne — deska, półbal, płaska, produkty te dzieli się, uwzględniając m.in. różnorakie ukształtowanie ich powierzchni zewnętrznej (odnoszą się do niego na przykład użyte w tytule wspomnianego artykułu określenia). Innym kryterium podziału są zastosowane podczas produkcji surowce — najczęściej jest to drewno lub materiały kompozytowe. Specjaliści wyróżniają też — biorąc pod uwagę sposób montażu i stopień wykończenia przylegającej do muru powierzchni gotowych produktów — deski czesane: fazowane dwustronnie i zakładkowe.

Z czego może być wykonana tradycyjna deska elewacyjna?

Tradycyjne deski elewacyjne mogą być produkowane zarówno z drewna rodzimych gatunków, jak i z materiału drzewnego pozyskanego w krajach o chłodniejszym klimacie. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje zalety. Przykładowo drewno najpopularniejszego obecnie świerka skandynawskiego, jest — jak możemy przeczytać na stronie https://www.koragil.pl/deski-elewacyjne-jakie-wybrac-na-elewacje-budynku-poradnik/ - niezwykle trwałe. Wynika to z powolnego wzrostu tego drzewa i związanej z nim dużej gęstości słojów. Wyroby z rodzimych gatunków drewna są ze swej natury nieco mniej odporne na warunki pogodowe, jednak nowoczesne metody impregnacji pozwalają na rozwiązanie tego problemu.

Deska elewacyjna drewniana czy kompozytowa — co wybrać?

Deska elewacyjna drewniana czy kompozytowa — co wybrać?

Deski elewacyjne z kompozytu powstają z połączenia tworzywa sztucznego z mączką drzewną. Otrzymany w ten sposób produkt jest znacznie trwalszy od naturalnego drewna. Nie wymaga on też praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych ze strony właściciela. Jego podstawową wadą jest natomiast niższa niż w przypadku drewnianych desek elewacyjnych estetyka — produkty kompozytowe wyglądają nieco sztucznie, a upływ czasu może jedynie pogłębić to wrażenie. Zaletą wyrobów drewnianych jest natomiast niska cena. Trzeba też zauważyć, że odpowiednia ich impregnacja i pielęgnacja pozwala osiągnąć trwałość porównywalną do desek kompozytowych.

Jak deska elewacyjna wpływa na wygląd domu?

Wykończenie elewacji deską może nadać domostwu zarówno wygląd nowoczesny, jak i na wskroś tradycyjny.  Pierwszy z wymienionych rezultatów osiągniemy, łącząc minimalistyczną architekturę z dużymi drewnianymi powierzchniami, wyłożonymi drewnem o naturalnym kolorze. Świetnie sprawdzi się w tej roli np. deska z rodzimego modrzewia — ciepła barwa jej drewna stanowić może wyróżnik naszego domu. W przypadku chęci uzyskania wyglądu bardziej tradycyjnego możemy pokryć deską całą powierzchni elewacji (dom będzie wówczas podobny do wiejskiej chaty) lub jedynie jej części (na przykład przestrzeni pomiędzy oknami). W pierwszym z wymienionych wypadków świetne rezultaty uzyskamy stosując półbale, w drugim zalecane jest użycie wyrobów płaskich.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze komentarze
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem szkła w aranżacji sypialni... Strasznie ciekawe rozwiązanie 😲 Rzeczywiście perspektywa ...
Ja już mam klimatyzator u siebie w domu, ale teraz żałuję, że nie trafiłam na ...
Magdalena 4 miesięcy temu Moc pompy ciepła - jakie ma znaczenie?
Wydaje mi się, że rzeczywiście powinno powierzać się fachowcom obliczenie mocy pompy ciepła. Człowiek, który ...
Ostatnio zaczęłam zauważać coraz większe "bum" w Internecie na minimalizm w wystrojach wnętrz. To już ...
Ciekawy artykuł! Podkreślenie znaczenia dopasowania systemu ERP do indywidualnych potrzeb firmy jest kluczowe. Warto też ...