Skip to main content

Jak korzystać z klimatyzacji w upały?

Już w okresie wiosennym zaczynają się pierwsze upalne dni, które przybierają na mocy już w okresie letnim. Jest to okres, w którym każdy szczęśliwy posiadać klimatyzacji zaczyna z niej w pełni korzystać. Jak używać klimatyzacji by była wydajna i nie generowała zbyt wysokich kosztów? Tej krótki poradnik pomoże w wyeliminowaniu częstych błędów i ułatwi osiągnięcie komfortowych warunków nawet w czasie największych upałów.

Jak najlepiej ustawić klimatyzację w upały?

Jak prawidłowo ustawiać klimatyzację?

W czasie dużych upałów wiele osób kusi, by ustawić na jednostce wewnętrznej systemu klimatyzacji najniższą możliwą temperaturę. Ustawiona w ten sposób klimatyzacja będzie pracowała cały czas pod dużym obciążeniem, co nie wpłynie dobrze na jej trwałość i może ograniczyć jej wydajność. Dodatkowo tak ustawiona temperatura może wywoływać duży dyskomfort w czasie przechodzenia do innego pomieszczenia lub podczas wchodzenia do samego mieszkania z upału panującego na zewnątrz. Rozsądną temperaturą są 23 stopnie, które zapewnią efektywne chłodzenie pomieszczenia, a jednocześnie nie wpłyną negatywnie na instalację.

Warto jednocześnie zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Jest to ważne przede wszystkim w okresie letnim. Więcej o łączeniu klimatyzacji z wentylacją na swojej stronie Montaż i serwis wentylacji w Gdańsku mówi firma specjalizująca się w montażu i serwisie tego typu urządzeń.

Jak korzystać z timerów?

Większość klimatyzacji wyposażona jest w system, umożliwiający ustawienie godzin, w których urządzenie będzie się włączało i wyłączało. W ten sposób można zaprogramować je tak, by nie działało w momencie, gdy nikogo nie ma w domu, ponieważ jest to jedynie bezsensowne zużywanie energii elektrycznej, by chłodzić puste pomieszczenia.

Jak można przeczytać na blogu poświęconym klimatyzacji, najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie urządzenia tak, by włączało się chwilę przed naszym powrotem do domu, dzięki czemu wchodzi się do przyjemnie schłodzonego pomieszczenia. Taki sposób korzystania z klimatyzacji zapewnia też niższe rachunki za prąd.

Jak używać klimatyzacji w lato?

Czy tryb osuszania wpływa na komfort?

Bardzo przydatną funkcją wbudowaną w klimatyzację, jest możliwość osuszania powietrza. Pamiętać trzeba, że to właśnie nadmierna wilgoć w pomieszczeniu ma największy wpływ na dyskomfort wywołany wysoką temperaturą. Niejednokrotnie okazuje się, że wystarczy samo osuszenie powietrza, by komfort przebywania w pomieszczeniu znacząco wzrósł, a zużyje się do tego nieporównywalnie mniej energii.

Jak zadbać o efektywność chłodzenia pomieszczenia?

Przede wszystkim należy zamykać drzwi pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator. Pozostawianie ich otwartych sprawia, że zimne powietrze cały czas opuszcza pomieszczenie, a urządzenie pracuje cały czas na wysokich obrotach, by bezskutecznie chłodzić kilka pomieszczeń naraz.

Jak dbać o klimatyzację?

Korzystając intensywnie z klimatyzacji, niezbędne jest również odpowiednie dbanie o utrzymanie jej w czystości. Regularnie należy sprawdzać stan filtrów klimatyzatora, które w przypadku zabrudzenia należy wyczyścić odkurzaczem lub umyć wodą z mydłem. W przypadku filtrów jednorazowych niezbędna będzie ich wymiana. Taka konserwacja zapewni dużo dłuższą, bezawaryjną pracę i stałą, wysoką wydajność urządzenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze komentarze
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem szkła w aranżacji sypialni... Strasznie ciekawe rozwiązanie 😲 Rzeczywiście perspektywa ...
Ja już mam klimatyzator u siebie w domu, ale teraz żałuję, że nie trafiłam na ...
Magdalena 3 miesięcy temu Moc pompy ciepła - jakie ma znaczenie?
Wydaje mi się, że rzeczywiście powinno powierzać się fachowcom obliczenie mocy pompy ciepła. Człowiek, który ...
Ostatnio zaczęłam zauważać coraz większe "bum" w Internecie na minimalizm w wystrojach wnętrz. To już ...
Ciekawy artykuł! Podkreślenie znaczenia dopasowania systemu ERP do indywidualnych potrzeb firmy jest kluczowe. Warto też ...