Skip to main content

Czym jest gruntowa pompa ciepła i jak działa?

Coraz częściej spotykanym sposobem dostarczania ciepła do instalacji centralnego ogrzewania jest wykorzystanie pomp ciepła. Jest to bardzo skuteczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które pozwala na znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania zimą bez zanieczyszczania powietrza. Klasyczne pompy ciepła odzyskują je z powietrza, zaś coraz większą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła.

Na jakiej zasadzie działa gruntowa pompa ciepła?

Czym są gruntowe pompy ciepła?

Urządzenia te działają na identycznej zasadzie, jak klasyczne pompy ciepła. Różnica polega na tym, że w przypadku rozwiązania gruntowego odzyskuje się ciepło zgromadzone w ziemi. By dowiedzieć się więcej o sposobie funkcjonowania gruntowej pompy ciepła, warto zapoznać się ze stroną „Jak wygląda instalacja gruntowej pompy ciepła?”, która wyjaśnia dokładnie sposób wykonania instalacji.

Odpowiednio przygotowana gruntowa pompa ciepła skutecznie odbiera ciepło zgromadzone w ziemi, po czym przekazuje je za pomocą płynu niezamarzającego do wymiennika ciepła. Tak przetransportowane ciepło przekazywane jest czynnikowi chłodniczemu, sprężane celem dodatkowego podniesienia temperatury i już w skraplaczu oddawane wprost do instalacji centralnego ogrzewania.

Jakie są rodzaje gruntowych pomp ciepła?

Zależnie od tego, w jaki sposób poprowadzone są sondy odbierające ciepło z ziemi, gruntowe pompy ciepła możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym,
  • gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym.

Obydwa rozwiązania są skuteczne, jednak wybór powinien zależeć od konkretnych uwarunkowań gruntowych. Różnią się one wymaganiami technicznymi oraz ceną.

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym

Ten sposób montażu kolektora odbierającego ciepła jest rozwiązaniem bardziej wymagającym, ponieważ niezbędne staje się przeprowadzenie odpowiednich odwiertów. Z tego też powodu gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym jest droższa, ponieważ niezbędne jest odpowiednie rozmieszczenie sond geotermalnych, by stworzyć pętlę. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku działek o niedużej powierzchni i nieregularnym kształcie. Kolektory umieszcza się na głębokości nawet 100 m, przez co niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej dokumentacji administracyjnej.

Jaką pompę ciepła najlepiej kupić?

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym

To rozwiązanie sprawdza się idealnie na działkach o dużej powierzchni. Jest ono zdecydowanie tańsze, ponieważ nie wymaga przeprowadzania odwiertów. Kolektor umieszcza się na głębokości 0,2 – 0,5 m poniżej granicy zamarzania. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne w przypadku posiadania podpiwniczenia, ponieważ ułatwia to montaż i umieszczenie kolektora we właściwym miejscu.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Inwestycja w każdą formę pozyskiwania ciepła z odnawialnych źródeł energii jest inwestycją opłacalną. Rozwiązania takie jak gruntowa pompa ciepła zapewnia dużo tańsze ogrzewanie w sezonie zimowym, dzięki czemu szybko się zwraca. Nawet rozwiązanie z kolektorem pionowym zapewnia atrakcyjny czas zwrotu, ponieważ jest bardzo wydajne i zapewnia spore oszczędności w skali roku. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze komentarze
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem szkła w aranżacji sypialni... Strasznie ciekawe rozwiązanie 😲 Rzeczywiście perspektywa ...
Ja już mam klimatyzator u siebie w domu, ale teraz żałuję, że nie trafiłam na ...
Magdalena 3 miesięcy temu Moc pompy ciepła - jakie ma znaczenie?
Wydaje mi się, że rzeczywiście powinno powierzać się fachowcom obliczenie mocy pompy ciepła. Człowiek, który ...
Ostatnio zaczęłam zauważać coraz większe "bum" w Internecie na minimalizm w wystrojach wnętrz. To już ...
Ciekawy artykuł! Podkreślenie znaczenia dopasowania systemu ERP do indywidualnych potrzeb firmy jest kluczowe. Warto też ...