Skip to main content

5 najczęstszych błędów przy montażu wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to system - jej prawidłowe działanie jest więc uzależnione nie tylko od właściwego funkcjonowania poszczególnych elementów, lecz również od odpowiedniego ich skonfigurowania. Ważne jest też zapewnienie warunków, w których wszystkie podzespoły będą ze sobą współpracować w pełni efektywnie. Nie zawsze się to udaje. W naszym artykule przedstawimy najczęściej występujące przyczyny takiego stanu rzeczy.

Montaż wentylacji - najczęstsze błędy

Gdzie zamontować rekuperator?

Warto pamiętać, że temperatura w miejscu, w którym znajdzie się jednostka centralna rekuperatora, nie może nigdy spadać poniżej 8 stopni Celsjusza. Niestety, nie wszystkie ekipy montażowe zdają sobie z tego sprawę. Warto więc korzystać z usług renomowanych firm, takich jak  Wentylacja Lublin MAT-KOM - Montaż wentylacji mechanicznej - podejmą one odpowiednie kroki, by zapewnić właściwe warunki pracy tego elementu naszego systemu wentylacyjnego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niedostosowanie temperatury do opisanych wyżej standardów będzie skutkować skraplaniem się we wnętrzu instalacji pary wodnej. To z kolei może prowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Czy instalacja rekuperatora wymaga zaślepienia kanałów wentylacji grawitacyjnej?

Montaż rekuperacji może zostać zaplanowany już na etapie tworzenia projektu budynku, może też jednak stanowić element prac modernizacyjnych. Jak czytamy na stronie https://mat-kom.eu/oferta/rekuperacja-lublin, pierwsze z wymienionych rozwiązań uznawane jest za optymalne. Montaż rekuperatora w domu, w którym wcześniej funkcjonowała tradycyjna wentylacja grawitacyjna, powinien natomiast zostać poprzedzony zaślepieniem jej kanałów. Wynika to:

  • z przepisów prawa budowlanego - zgodnie z nimi w budynku nie mogą działać jednocześnie dwa systemy wentylacyjne;
  • z rachunku ekonomicznego - przez niezaślepiony kanał z naszego domu może uciekać ciepło.

Jeżeli więc nie przeprowadzimy odpowiednich prac - możemy liczyć się z mniejszą efektywnością systemu rekuperacji.

Serwis wentylacji w Lublinie

Brak podcięć lub tulei a efektywność wentylacji

Zasady działania każdego systemu wentylacyjnego wymagają, by napływające z zewnątrz powietrze mogło w miarę swobodnie przemieszczać się po naszym domu - tylko wówczas możliwe będzie dostarczenie go do każdego pomieszczenia. Przeszkodzić w tym mogą rzeczy trywialne, na przykład brak otworów wentylacyjnych w drzwiach (wg fachowej nomenklatury - podcięć lub tulei). Błędem będzie nie tylko ich nieobecność, lecz również nieodpowiednia wielkość - specjaliści zalecają, by szczelina pomiędzy podłogą a dolną krawędzią drzwi miała co najmniej:

  • 200 cm kwadratowych w pomieszczaniach takich jak kuchnia, łazienka, spiżarnia i garderoba;
  • 80 cm kwadratowych w pozostałych pomieszczeniach.

Ponadto szczeliny wentylacyjne nie mogą być zakrywane wykładzinami lub dywanami.

Jak nieszczelność okien wpływa na opłacalność montażu systemu rekuperacji?

Rekuperacja jest systemem, który najlepiej sprawdza się w domach odpowiednio zabezpieczonych przed utratą ciepła. Jej montaż w budynku o niskim poziomie izolacji lub takim, którego stolarka budowlana jest nieszczelna, nie przyniesie zakładanych rezultatów: zapłacimy za prąd, zużywany przez system wentylacyjny, a nie uzyskamy wynikających z tego korzyści (energia trafi do otoczenia przez ściany, okna lub drzwi). Dlatego też zaleca się, by w budynkach, w których funkcjonuje rekuperacja, stosować okna bez nawiewników lub nawet bez mechanizmów służących do otwierania. Co ciekawe, może być to źródłem dodatkowych oszczędności - okna nieotwieralne są z zasady tańsze od standardowych modeli.

Rekuperacja, wentylacja serwis w Lublinie

Czy montaż rekuperacji wymaga zmiany w systemie grzewczym?

Zaplanowanie montażu rekuperacji na etapie projektowania budynku pozwala zoptymalizować wydajność przyszłego systemu grzewczego. Jeżeli decydujemy się na zainstalowanie wentylacji tego typu później, musimy pamiętać, że grzejniki lub pętle grzewcze mogą okazać się za duże, a samo źródło ciepła może posiadać zbyt wielką - w stosunku do naszych potrzeb - moc. Sytuacja taka prowadzi do nieuzasadnionego zużycia energii, nie dając przy tym gwarancji uzyskania komfortu cieplnego. Błąd tego typu jest stosunkowo częsty, a można go naprawić jedynie poprzez modyfikację systemu grzewczego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze wpisy na blogu OZE Telatyn

Najnowsze komentarze
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z wykorzystaniem szkła w aranżacji sypialni... Strasznie ciekawe rozwiązanie 😲 Rzeczywiście perspektywa ...
Ja już mam klimatyzator u siebie w domu, ale teraz żałuję, że nie trafiłam na ...
Magdalena 3 miesięcy temu Moc pompy ciepła - jakie ma znaczenie?
Wydaje mi się, że rzeczywiście powinno powierzać się fachowcom obliczenie mocy pompy ciepła. Człowiek, który ...
Ostatnio zaczęłam zauważać coraz większe "bum" w Internecie na minimalizm w wystrojach wnętrz. To już ...
Ciekawy artykuł! Podkreślenie znaczenia dopasowania systemu ERP do indywidualnych potrzeb firmy jest kluczowe. Warto też ...