Skip to main content

Obniżenie rachunków za prąd — jak zrobić to przy pomocy kompensacji mocy biernej?

Od pewnego czasu płacisz wysokie rachunki za prąd? Wcześniej były dużo niższe? Jeśli uważasz, że to wyłącznie wina rosnących na całym świecie cen energii, przeanalizuj swoje faktury i sprawdź opłatę za energię bierną. Być może jest ona na tyle wysoka, że płacisz więcej za prąd, niż wynika to z rzeczywistego zużycia. Dowiedz się, czym jest moc bierna i w jaki sposób jej kompensacja pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd. Jak oszczędzić pieniądze przy pomocy kompensacji mocy biernej?

Czym jest energia bierna?

Energia bierna jest potrzebna do właściwego funkcjonowania transformatorów i silników. To energia przepływająca między elektrownią a odbiornikiem. W przeciwieństwie do energii czynnej nie ulega zamianie na pracę użytkową — światło, ruch czy ciepło. Wyróżnia się energię bierną indukcyjną — pobieraną z sieci, służącą do wytworzenia pola magnetycznego w transformatorach i energię bierną pojemnościową oddawaną do sieci za pomocą różnych odbiorników. Jako że limit poboru mocy biernej jest stały i wynosi 0,4, za jego przekroczenie pobierane są opłaty. Jeśli widzisz na fakturze, że opłaty za moc bierną są wysokie, przeczytaj poniżej, czym jest kompensacja energii biernej i jak pomoże Ci zredukować wydatki na energię.

Na czym polega i czym jest kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej to ograniczenie zbyt dużego przesyłu energii biernej. Polega na doborze odpowiednich urządzeń kompensacyjnych — kompensatorów mocy biernej. Wytwarzają one energię bierną o przeciwnym zwrocie, która przepływa między kompensatorem a odbiornikiem. Pozwala to ograniczyć transport mocy biernej przez sieć. Do kompensacji energii indukcyjnej służą baterie kondensatorów. Z kolei energię pojemnościową ograniczysz, instalując dławiki kompensacyjne. W dopasowaniu parametrów urządzeń do zapotrzebowania pomogą Ci fachowcy. Gdy sieć elektroenergetyczna jest mała, parametry mocy biernej poprawisz też w naturalny sposób, dobierając silniki o określonej mocy i zamieniając jednostki niedociążone na mniejsze. Jak ograniczyć wydatki na energię?

Dlaczego warto ograniczać energię bierną?

Gdy przez sieć przepływa za dużo energii biernej, dochodzi do strat mocy czynnej w transformatorach, w sieciach i u odbiorców. Zmniejsza się przepustowość sieci zasilających i obniża się napięcie w liniach zasilających. Dlatego też warto ograniczać moc bierną, czemu służy wspomniany wyżej limit poboru, który wyraża stosunek mocy biernej do czynnej. Przekroczenie limitu wiąże się z opłatami i wbrew pozorom nie dotyczy to tylko firm, ale również odbiorców indywidualnych. Ograniczenie energii biernej pozwoli uniknąć dodatkowych opłat.

Jakie są zalety kompensacji energii biernej?

Decydując się na kompensację energii biernej, nie tylko obniżysz rachunki za prąd, ale także poczujesz się bezpieczniej, bo zwiększy się niezawodność instalacji elektrycznej w Twoim domu. Kompensacja pomoże Ci zmniejszyć współczynnik mocy, co przełoży się dłuższą żywotność kabli i pozostałych elementów sieci zasilającej. Większości opłat na fakturze za energię elektryczną nie unikniesz, ale opłatę za energię bierną indukcyjną i pojemnościową zredukujesz dzięki urządzeniom kompensacyjnym.